Stránka 1 z 1

2. kolo - Vězení

Napsal: 05-12-2016 12:46
od juhelak
Zdravím,
zabýval jsem se touto úlohou a myslím si, že v zadání úlohy chybí informace. Konkrétně:

1. na kterém z hlídaných míst jsou prvotně umístěny hlídky
2. jestli se hlídky na začátku pohybují, nebo jsou již hned na místě (tzn. jestli na prvotní místo na začátku teprve jdou, nebo na něm automaticky již jsou)
3. jak se řeší případ, že chci jít na místo, na které chce ve stejném tahu přijít hlídka a z kterého ve stejném tahu chce odejít hlídka. Například - chci se posunout o jednu "ulici" doprava, přičemž nějaká hlídka tohle "kolo" udělá to samé - je to validní tah, nebo ne? (předpokládám, že ne)
A naopak - chci se posunout o jednu "ulici" doprava, přičemž je na daném místě hlídka, která se ale tohle "kolo" posune jinam... (předpokládám, že tohle jde)

Díky za odpověď,
juhelak

EDIT: ještě jeden postřeh - v příkladovém vstupu číslo dva jsou v prvním problému u určování domu pouze souřadnice, není uvedena hlídka, která tento dům hlídá ("2 2" místo "2 2 0"). Je to protože existuje jenom jedna hlídka?

Re: 2. kolo - Vězení

Napsal: 09-12-2016 14:24
od simon
Ahoj juhelak,
děkujeme za zájem o seminář. Nyní k tvým dotazům:
na kterém z hlídaných míst jsou prvotně umístěny hlídky
Obávám se, že zde došlo zřejmě k nepochopení zadání, respektive je možná zadání nejasně formulované. Dovol mi vypůjčit si pojmenování z vojenství, myslím, že by to mohlo být pro objasnění prospěšné. To, co je v zadání označováno jako skupina hlídek, si můžeš představit jako rotu. Každá tato skupina hlídek (rota) se skládá z několika hlídek (čet). Počet těchto hlídek (čet) je přímo úměrný počtu objektů, které má skupina (rota) na starosti. Všechny hlídky (čety) v jedné skupině (rotě) mají nařízeno, jaký čas mají zůstat na jednom místě. Stejný čas jim pak trvá i přesun mezi objekty. Je to nyní jasnější?
jestli se hlídky na začátku pohybují, nebo jsou již hned na místě (tzn. jestli na prvotní místo na začátku teprve jdou, nebo na něm automaticky již jsou)
Hlídky jsou v čase 0 na svých pozicích.
jak se řeší případ, že chci jít na místo, na které chce ve stejném tahu přijít hlídka a z kterého ve stejném tahu chce odejít hlídka. Například - chci se posunout o jednu "ulici" doprava, přičemž nějaká hlídka tohle "kolo" udělá to samé - je to validní tah, nebo ne? (předpokládám, že ne)
A naopak - chci se posunout o jednu "ulici" doprava, přičemž je na daném místě hlídka, která se ale tohle "kolo" posune jinam... (předpokládám, že tohle jde)
Předpokládáš správně. Nikdy nesmí nastat případ, kdy bys byl na nějakém místě ve stejný čas, jako některá z hlídek. Tedy na políčko, kde stráží hlídka s intervalem 2 nemůžeš vstoupit v čas 0, 1, 4, 5, 8, 9 atd.
v příkladovém vstupu číslo dva jsou v prvním problému u určování domu pouze souřadnice, není uvedena hlídka, která tento dům hlídá ("2 2" místo "2 2 0"). Je to protože existuje jenom jedna hlídka?
Dobrý postřeh. Vstup je, přesně jak říkáš, špatně, opravdu tam chybí ta 0. Zadání by již mělo být opraveno a nahráno na web.

Když bys narazil na nějaký další problém, neváhej nám napsat.

Hodně radosti při řešení úloh přeje
Šimon

Re: 2. kolo - Vězení

Napsal: 20-12-2016 12:51
od nulam
Není mi jasné, jak funguje zadání plochy vězení. V druhém případě druhého vstupu je plocha 4x4 a ve vysvětlení je napsané, že se snažíme dostat do bodu [5,5] a některé domy se nacházejí na bodech se souřadnicemi větší než 4. V prvním vstupu je velikost 5x5, ale také se snažíme dostat na pole [5,5]. Je v zadání chyba, nebo mi něco uniká :?:

Re: 2. kolo - Vězení

Napsal: 14-01-2017 08:45
od tfurst99
nulam píše:Není mi jasné, jak funguje zadání plochy vězení. V druhém případě druhého vstupu je plocha 4x4 a ve vysvětlení je napsané, že se snažíme dostat do bodu [5,5] a některé domy se nacházejí na bodech se souřadnicemi větší než 4. V prvním vstupu je velikost 5x5, ale také se snažíme dostat na pole [5,5]. Je v zadání chyba, nebo mi něco uniká :?:
Předpokládám, že se jedná o chybu zadání, nejspíše to má být 5x5. Nicméně pak by se jednalo i o chybu ve výstupu, neboť nejmenší možný čas (bez hlídek) by byl 10.

Re: 2. kolo - Vězení

Napsal: 25-01-2017 13:06
od nulam
Čím víc nad tím přemýšlím, tím víc se mi nezdá zadání. První dvě čísla by měly být ROZMĚRY obdélníkové oblasti, ale vysvětlení s nimi pracuje jako se souřadnicemi cíle. Pokud je plocha 5x5 a pole se počítají od nuly, cílové pole by mělo být [4,4]. Také zadání je poněkud nekonzistentní, jak jsem psal výše - pro dvě různé plochy je stejné cílové pole ve vysvětlení. :roll:

Re: 2. kolo - Vězení

Napsal: 28-01-2017 13:26
od Marleft
No vzhledem k tomu, ze velikost pole je u posledního vstupu 5x5, neměl by tudíž výsledek být 11 ?

Re: 2. kolo - Vězení

Napsal: 28-01-2017 22:30
od Epanemu
simon píše: Předpokládáš správně. Nikdy nesmí nastat případ, kdy bys byl na nějakém místě ve stejný čas, jako některá z hlídek. Tedy na políčko, kde stráží hlídka s intervalem 2 nemůžeš vstoupit v čas 0, 1, 4, 5, 8, 9 atd.
Jestli tomu dobre rozumim, tak by melo byt mozne udelat posledni ze vstupu na pouhych 8 kroku, jelikoz v case 0 je pozice [0,1] obsazena, ale v case 1 tam muzeme vkrocit, protoze je hlidka ve vymene, pricemz v case 2 zase tesne pred dalsi hlidkou odejdeme na pole [0,2] a pak dojdeme nejkratsi cestou az do cile... Nebo mam nekde chybu?

Diky za odpoved, i za kvalitni ulohy ;)