O FIKSu

FIKS je Fiťácký Informatický Korespondenční Seminář pro studenty středních škol pořádaný Fakultou informačních technologií ČVUT v Praze. Byl založen na podzim roku 2013 a nyní tak probíhá první ročník (samozřejmě číslujeme od nuly). Nabízí ti možnost potrápit se s řešením algoritmických úloh různé obtížnosti, od snadných po zapeklité, na nichž se můžeš leccos nového naučit a podstatně se zdokonalit. V úlohách se obvykle jedná o navržení efektivního algoritmu, který daný problém řeší, a jeho zápis v nějakém vyšším programovacím jazyce (i když správný návrh algoritmu je podstatně důležitější než program). Zároveň můžeš nahlédnout pod pokličku toho, co čeká budoucí studenty FIT ČVUT. Ti nejlepší pak budou mít možnost setkat se s námi osobně ve finálovém kole.

Jak FIKS funguje?

Jeden ročník semináře FIKS se skládá z několika kol a následného zakončení u nás na fakultě. V prvních kolech, které trvají přibližně dva měsíce, máš možnost v teple domova řešit zadané úlohy, a své řešení nám potom odešleš. My ti toto řešení opravíme a obodujeme a pošleme zpět, aby ses mohl poučit ze svých chyb. Spolu s tím zveřejníme vzorové řešení, které můžeš prostudovat a třeba se něco přiučit. Získané body se sčítají do konečného žebříčku, ze kterého vybereme ty nejlepší a pozveme je na již zmíněné zakončení. Úspěšným řešitelům jsme pak schopni garantovat přijetí na FIT ČVUT bez přijímacích zkoušek. K získání titulu úspěšný řešitel postačuje, aby soutěžící získal, alespoň 50% z celkového počtu řádných bodů v daném ročníku.

Nemusíš nutně vyřešit všechny úlohy! Nevěš hlavu, pokud ti některé přijdou příliš obtížné, a pošli nám alespoň ty, se kterými si rady víš. Do FIKSu se též můžeš zapojit kdykoli v průběhu, nemusíš začít s 1. kolem.

Tvým úkolem při řešení úloh je typicky vymyslet funkční a co nejefektivnější algoritmus, který dokáže vyřešit daný problém, dobře jej slovně popsat a následně také naprogramovat. Za každou úlohu je možné získat až 10 bodů. Samozřejmě platí, že čím efektivnější algoritmus, tím lépe. Může se tak stát, že popíšeš sice funkční, ale nepříliš rychlou cestu, jak problém řešit. To se samozřejmě odrazí na bodovém zisku, nicméně pořád lepší alespoň nějaké řešení, než žádné.

Proč vlastně FIKS řešit?

Řešením každého problému, se kterým se potýkáme, se zdokonalujeme. A to i tehdy, když se nám to nakonec nepodaří. Zde ti nabízíme možnost pořádně se zamyslet nad zajímavými algoritmickými problémy, naučit se spoustu nových věcí (ať už sám nebo ze vzorových řešení) a vyzkoušet své algoritmické myšlení a programátorské dovednosti. Velmi důležitou dovedností, kterou můžeš nacvičit, je také své myšlenky jasně a stručně sepsat.

Také je to možnost seznámit se s lidmi podobného zaměření, které baví informatika, programování, matematika a přemýšlení vůbec.

Můžeš též nahlédnout pod pokličku toho, co může potkávat studenty FIT ČVUT.

V neposlední řadě potom může být pro Tebe lákadlem přijetí na FIT ČVUT bez přijímacích zkoušek.