Soustředění 2018

Letošní soustředění se tematicky pohybovalo ve světě čar a kouzel. Všechno to začalo pondělkem 16. dubna v ubytovně Lesanka ve Štědrákově Lhotě (Jeseníky). Toho dne na místo dorazily skupinky mladých čarodějů v čele se znalými mágy, aby společně vyřešily náročné logické úkoly a hádanky. To se dělo na několika frontách. Jednak každodenním herním programem v chatě či v lese, dále postupným luštěním šifer, které se skrytě objevovaly na různých místech. Čarodějové byli na tyto prapodivné zkoušky schopností dvakrát denně připravováni zajímavými přednáškami.

Pondělí

Kolem 16. hodiny dorazili účastníci na místo. Někteří přiletěli na koštěti, jiní se teleportovali. Důležité však bylo, že magické soustředění FIKSu 2018 mohlo začít. Na uvítanou se konala v hlavní místnosti seznamovací hra. Mágové seděli tajemně uspořádáni v kruhu. Jeden z nich vyslovil své jméno a vhodný přívlastek. Na procvičení paměti k němu navíc musel zopakovat jména svých kolegů, co už se představili.

Pak přišla první paralelní porce přednášek:

Po setmění byli noví mágové povoláni do lesů, kde jim byla dána úloha posbírat ukryté části těla zombie a složit z nich celou bytost. Během této akce čelili hrůzným tvorům ze záhrobí, kteří jim části brali anebo si vzali jejich život. Doslova je proháněli po lese, a tak mladým čarodějům nezbylo nic jiného než rychle a neslyšně běhat z místa na místo. Za každého správně poskládaného zombie dostávali bod. Bohužel, z tohoto náročného boje se někteří už nevrátili.

Úterý

Ráno začalo rozcvičkou a po snídani se mágové přesunuli do přednáškových místností, aby si vyslechli dva přednáškové bloky:

Mozek však věci rychle zapomíná, a proto je potřeba ho trénovat. Po obědě tedy přišlo na řadu pexeso. Účastníci FIKSu však nehráli sami za sebe, ale za svůj tým. Utvořili družstva zhruba po šesti lidech a v otáčení pexesa se střídali. Téma pexesa bylo samozřejmě ajťácké. Šlo o nejrůznější loga z oblasti informatiky.

Následovala bojová hra s názvem „Kefa“. Toto krycí jméno za sebou skrývalo spoustu bláta, modřin a běhání. Mágové se rozdělili do družstev a boj započal. Každému čarodějovi z týmu bylo přiděleno číslo. Vrchní čaroděj vyvolával po jednom čísla a jejich nositelé se vrhali po záchodové štětce uprostřed hřiště, aby ji odnesli na území svého týmu, aniž by se jich nějaký protihráč dotkl.

Po večeři se znovu do programu dostaly přednášky. Tentokrát na téma:

Středa

Středu jako každé jiné ráno nastartovala rozcvička v údolí kousek od chaty. Snídaně dobila energii na další nálož zajímavých přednášek:

Místo druhého bloku přednášek se vydala skupinka ajťáckých čarodějů na výlet po okolí (Hanušovice, Králíky, ...). Používaly se zastaralé cestovní prostředky jako autobus a vlak. Většina účastníků však lest prohlédla a pochopila, že ve skutečnosti jde o dobře posprejované fénixe.

Cestou se hrála hra na skrytou identitu. Každý z účastníků dostal přidělenou roli a úkoly k ní náležící (např. drbna, hospodský, bylinářka...) Ke každé roli se vázaly podmínky přičítání nebo odečítání bodů. Úkolem hráčů bylo tyto podmínky splnit a získat co nejvíce bodů.

Po krásné procházce čekal na veselé turisty oddech v podobě přednášek z Teorie her a RMQ.

Pak se v hlavní místnosti rozložily deskové hry a všichni se těšili volné zábavě. Někteří čarodějové si uvařili lektvar nespavosti a jeli nonstop. Kéž by tušili, co přijde další den.

Čtvrtek

Po rozcvičce a snídani čekaly na ajťáky referáty na tématické celky:

Pak se všichni rozlétli ven a zkušenější čarodějové jim zavázaly po dvojicích šátkem ruce. Hrála se další hra na zlepšení paměti. Po zemi byly rozházené páry kartiček, které spolu souvisely. Hráči měli za úkol zapamatovat si text na obou kartičkách a následně ho napsat na svůj papír u chaty. Šátková pouta jim tuto práci dost komplikovala. Ze všech stran se tak ozývaly mírné nářky a smích.

Program, co následoval, byl zřejmě zvolen pro úplné vybití energie. Věc se měla takto: Rozhodli jste se studovat na FITu a potřebujete se dostat na studijní oddělení a vyřídit si tam nějaké věci. Bohužel byrokracii na úřadech všichni známe, a tak, abyste vůbec mohli na studijní oddělení vstoupit, musíte předtím na oddělení rekreace a sportu. To však žádá před vstupem papír z úřadu mysli, atd. Žádné oddělení však nemůžete navštívit přímo a nejprve se musíte z předchozího oddělení vysvobodit (splnit úkol) a doufat, že si ze tří možností vybíráte úkol správný (cestu na správný úřad). Jinak se vám může stát, že se zacyklíte, a to není věc, která by se někomu doporučovala. Vzdálenost úřadů a jejich rozdílná nadmořská výška učinily z této hry největší šílenost soustředění. Snad se jednalo o nějaký nepodařený pokus odradit co největší počet uchazečů o studium na fakultě. Těžko říct.

Znavení čarodějové asi doufali, že si po příchodu ze studijního oddělení s čerstvým razítkem na hlavě trochu odpočinou. Chyba lávky. Akce ještě neskončila. Naopak, začínala se rozjíždět. Po příchodu do chaty čekala na účastníky zájezdu šokující zpráva.

Vzhledem k tomu, že večerka není v magickém světě přesně definována (což je zajímavé, protože ranní budíček je upřesněn na minuty), rozhodli se hlavní mágové, že tento den se spát nebude. Ve vozidlech nejnovějších magických technologií s maskováním za běžná auta přemístili po skupinkách mladé čaroděje na tajuplné místo poblíž Šumperka, aby bloudili lesy a horami a dokázali, že se zvládnou dostat k chatě a nevadí jim, že budou odkázáni jen sami na sebe. Cestu jim ukazovaly měsíc a hvězdy, ale také malé nápovědy, které pro ně zkušenější mágové připravili. Jednalo se o obálky se šiframi. Každá skupinka dostala na cestu balíček s jídlem a mapku. Podle ní měli čarodějové hledat šifry a pak je rozluštit, aby věděli, kam se dostat dál. A tak se nekonečně dlouho, jak popisují někteří účastníci cestu, toulali po kraji a namáhali hádankami mozky, až se několik hodin po půlnoci konečně první z nich začali objevovat v hlavní místnosti. Poslední grupy se vracely v pozdních ranních hodinách.

Pátek

Po bezesné noci vstávali ti nejodolnější na první přednášku, která se kvůli hře předchozího dne posunula až na čtvrt na jedenáct.

Po obědě se mohli FIKSáci těšit na další výklad, tentokrát na téma LARP.

Ve světě se v poslední době rozmohl jev jménem virtuální realita. Nač však takové věci, když si bytosti z her můžeme pomocí pár jednoduchých formulí přivolat do reality naší. V Temné zemi je možné úplně všechno, a tak se kolem chaty Lesanky rozprostřela RPG zóna. Obsahovala dvě středověká města a několik stanovišť pro sběr surovin. Každý z čarodějů se rázem proměnil ve vesničana, jehož hlavním úkolem bylo nasbírat co nejvíce zlata. Mohl si vybrat, zda se stane součástí jednoho z měst, nebo bude jako kočovník získávat suroviny sám a pak je prodávat po městech. To šlo za protislužbu (splnění úkolu na stanovišti). Těžit suroviny mohli i lidé z města, ale svou nepřítomností nechávali město jistým způsobem oslabené. To mohlo být nebezpečné, protože na města mohli útočit jiní vesničané a také zlý ork, který obě města obcházel v pravidelných intervalech.

Po večeři ještě zazněly referáty na téma:

V nočních hodinách se skupinka přeživších slezla kolem magického ohně. Plameny vířily vzduchem a zvyšovaly zápal u zbrusu nové písně Kamení, kterou čarodějové vymysleli při RPG hře. Opékaly se buřty, vykládaly se vtipy a panovala všeobecně pozitivní atmosféra. U táboráku se zpívalo až do brzkého rána.

Sobota

Po ranních ořednáškách se z ničeho nic do hlavní místnosti teleportovalo několik počítačů s monitory. Temně černé obrazovky a spoustu káblů roztahaných po celém pokoji značily cosi tajuplného. Za pár minut už mladí mágové seděli za přístroji powered by linux a kódili úlohy do programovací soutěže. Ta trvala až do večeře a po ní přišlo vyhlášení výsledků soustředění. Také se konečně všichni dozvěděli, jaké byly odpovědi na skryté šifry.

Neděle

Jen co se rozednělo, počali si mágové balit své kouzelné pláště a další vybavení potřebné pro čarodějnický život na Zemi (například zubní kartáček). Pak se nasnídali a následovalo dlouhé loučení se všemi účastníky. Poté čarodějové nasedli do přepravních prostředků (kupodivu se nevyskytl žádný drak) a opustili to nádherné místo v nitru Jeseníků, aby se rozlétli zpátky domů.

Tak skončilo veselé a pohodové soustředění Fiťáckého korespondenčního semináře 2018.